E diele, 28.11.2021, 05:44 AM (GMT)

Xhelal Zejneli: Shpallja e Pavarësisë - Akt me rëndësi historike

Gjon Keka: 578 vite nga ngritja e flamurit arbëror dhe shpalljes së pavarësisë

Fotaq Andrea & Dritan Muka: “Skënderbeu” i Gentile Belinit, me diellin në ballë e në sy, simbol i krenarisë sonë kombëtare

Xhelal Zejneli: Beteja e Koshares

Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe

Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj

Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë!

Tahir Bezhani: Dje në fshatin Gri të Krasniqes - Tropojë, u varros Zeqir Lushaj

Bardh Nengurra: Në thellësitë e tokës, baba priti të birin

Kolec Traboini: Djalë Tropoje

Aurel Dasareti: Vdekja e një miku është si të humbasësh një pjesë të vetes

Pusho në paqen e merituar, i paharruari ynë, Zeqir Lushaj!

Xhelal Zejneli: Shpallja e Pavarësisë - Akt me rëndësi historike

Fitoret e shteteve ballkanike i detyruan Fuqitë e Mëdha të rishikonin vendimin e tyre për të mos lejuar ndryshimin e status quo-së në Ballkan, në të mirë të aleatëve ballkanikë. Patriotët shqiptarë që ndodheshin jashtë atdheut vendosën të ndërmerrnin një veprim të ri politik, krahas atij të...
Gjon Keka: 578 vite nga ngritja e flamurit arbëror dhe shpalljes së pavarësisë Blerim Latifi: Çfarë nate e trishtume! Xhelal Zejneli: E ti Albinë, në vallen e yjeve lasgushiane Blerim Latifi: Moralisht i thyer! Indrit Vokshi: Xhamia "Sulltan Mehmet" - Xhamia "Milloshevic"

Qazim Namani: Rrënimi i kishës katolike në fshatin Keqekollë Qazim Namani: Falsifikimet dhe gënjeshtrat serbe për veshjet popullore! Jahja Drançolli: Skënderbeu në objektivin e historianit kosovar nga Ostrovica e Artanës Xhemaledin Salihu: Presheva në Lëvizjen Kombëtare për Çlirim Lutfi Alia: Meditime rreth kujtimeve të Prof. Dr. Albert Sotirit

Gjekë Gjonaj: 30-vjetori i pjesëmarrjes së shqiptarëve në Luftën e Kroacisë

Shqiptarët janë komuniteti më i madh jo kroat që ka marrë pjesë në Luftën e Kroacisë për çlirimin dhe pavarësinë e saj nga  “forcat terroriste serbe” (siç i ka quajtur  zyrtarisht  Kroacia agresorët serbë).Ata kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në luftën atdhetare kroate dhe në krijimin e shtetit kroat. Këtë e dëshmon...
Fahri Xharra: O Agron Dalipaj , po me Fahri Xharren ç`pate? Albert Zholi: Ambasadorja që i mungonte emigrantëve shqiptarë në Greqi prej 30-vjetësh Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla asht i pavdekshem Florim Zeqa: Egoistët e varfër në shpirtë! Dedë Preqi: Opozitë tipike egocentrike

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Universiteti i Prishtinës, që nga themelimi i tij, ka qënë shpresë e madhe për ngritjen arsimore të shqiptarëve të Republikës së Maqedonisë, por, jo vetëm. Në vitin 1991 autoritetet sërbe në Kosovë, i ndaluan studimet në gjuhën shqipe në këtë univerzitet. Vështirësitë e shkaktuara në këtë universitet, ishte një grusht i rëndë për...
Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I)

Jusuf Buxhovi: Demonstratat e 27 Nëntorit 1968 në Prishtinë

Shtetndërtimi i Kosovës, i mbështetur mbi formulën e barazisë në federatën e atëhershme jugosllave, që praktikisht do të thoshte çlirim nga zgjedha serbe, fillon me demonstratat e nëntorit të vitit 1968, të nisura në Prizren më 5 nëntor dhe të vazhduara në disa qytete, për t'u kurorëzuar me ato në Prishtinë, më 27 nëntor...
Kalosh Çeliku: Ditën e 28 Nëntorin raki rrushi piu celulari im Xhevahir Cirongu: Pritje… Mevlud Buci: Pa fre Hasan M. Shahinaj: Malli më i rëndë se Raduçi – mal… Bardhosh Gaçe: Anton Nikë Berisha dhe studimet e tij për letërsinë gojore arbëreshe

Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti

Sot në Viti në prezencën e Kryetarit tonë z. Sokol Haliti-t, si dhe përvaqësues të ndryshëm të institucioneve tona, në prezencën e z. Zef Shala, drejtor ekzekutiv i Shoqatës humanitare “Nëna Tereza”- Prishtinë, pastaj në prezencën e z. Halit Alidema, kordinator i Shoqatës “Nëna Tereze” për rajonin e Anamoravës...
Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve Pëllumb Gorica: E shenjta Voskopojë Agron Xhagolli: Veprimtari në vazhdimësi Bashkim Saliasi: Mali i Tomorit, qendër e besimit bektashian Tahir Bezhani: Vështirësitë jetësore në krahinën e Bytyqit, Tropojë

Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za

Ndre Mjeda gjas me ken e me met nji majë e ngjitun fort nalt në kreninë e shqipes dhe shqiptarëve. Nji ngadhnjyes i paepun i hyjnores qi zafill prej shpirtit të prushtë të atdhetarit. Kushtet e vështira ekonomike nuk e zhytën dot në terr shndritjen e një ylli që e pikasën jezuitët dhe panë tek ai tharmin e një shërbestari të devotshëm...
Shefqet Dibrani: Nazmi Peci - Në një vjetorin e vdekjes Mentor Nazarko: Kush është Fahri Xharra? Gjekë Gjonaj: Një histori suksesi prej vitesh të humanistit dhe veprimtarit të shquar Osman Kallabës Gjekë Gjonaj: E vërteta e vdekjes tragjike të kërkuesit shkencor Agron Lucaj Albert Zholi: Rilindasi modern Aristidh Kola i lënë në harresë

Kastriot Dervishi: Varja e fundit në publik

Më 29.5.1992, ora 6.45, në fshatin Libofshë të Rrethit Fier, u gjetën të vrarë në banesën e tyre shtetasit: Petrit, Zenepe, Agim, Rajmonda dhe Magdalena Pupa. Pas  vrasjes, autorët kishin kontrolluar gjithë banesën dhe marrë një valixhe. Policia krijoi dy versione si mund të kishte ndodhur ngjarja: hakmarrja dhe grabitja...
Kastriot Dervishi: 300 gjermanë në Tiranë Kastriot Dervishi: “Çlirimi”, Melladini dhe Akademia e Çobanëve Kastriot Dervishi: Kontrolli punëtor e fshatar me 75 mijë veta Kastriot Dervishi: Borxhi Kastriot Dervishi: Duhej blerë edhe buka!

Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe

Në “Gazeta e Alpeve” të datës 1-16 nëntor 2021, ishte një shkrim me titull: “Një abonim në ‘Gazeta e Alpeve- dhuratë për mësuesin e kolegun e tij”. Shkrimi përcillet edhe me një fotografi të dy miqëve e dy kolegëve veteranë të arsimit shqiptar: Zeqir Lushaj dhe Xheladin Gjonaj, ish-mësues të Shkollës Fillore në Geghysen të Tropojës...
Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj Daniel Gazulli & Fritz Radovani: At Gjergj Fishta asht Mendja, Zemra e Shpirti i Popullit Shqiptar Daniel Gazulli e Fritz Radovani: 111 vjetori i nanës sonë shqiptare! Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë! Tahir Bezhani: Dje në fshatin Gri të Krasniqes - Tropojë, u varros Zeqir Lushaj

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Pak dit pas festivalit artistik “Luajmë dhe vallëzojmë, QKF e Durrësit, nisi, më: 22. 09. 2021, po në qytetin tonë, Kampionatin mbarëkombëtar të Futbollit. Pjesëmarrës përveç ekipit të të rinjve të Teutës ishin edhe skuadrat e futbollit nga Peja, Tetova dhe Bujanovci nga Serbia.Pas një shkëputjeje për shkak të pandemisë...
Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive! Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi

Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci

Këto ditë zt.Pete Himle Pjetri postoi ne Fb lajmin mbi nje ngjarje te pakuptueshme e jonjerezore.Postimi ka të bëjë me demtimin e qëllimshem  barbar nga persona të pandergjegjshem e  primitivë të monumentit mbivarror të babait të tij të ndjerë Hamo Mic Pjetrit në varrezat e Gucisë.Në këtë akt të shemtuar janë dëmtuar...
Jusuf Buxhovi: Rekrutimi i dhunshëm, Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e partizanëve shqiptarë Jusuf Buxhovi: Vendosja e administratës ushtarake në Kosovë, terrori ushtarak dhe vrasja e Milladin Popoviqit Shqiptaro-Amerikani Republikan shpall garë kundër Senatorit Demokrat Chuck Schumer Profesoresha Basha-Jakupi po vlerëson programet akademike në Letoni dhe Rumani Jusuf Buxhovi: Zgjerimi i Lëvizjes së Rezistencës Kombëtare dhe Lufta e Drenicës


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora